Ohio Valley Speedway Results 6-1-2013

FWD 4-CYL EUGENE ADKINS MEMORIAL (22 entries, top 5 from heats, 3 from consi)
Heat 1: Keith Marlow, Jeff Rankin, Donnie Wamsley, Denny Fluharty, Josh Ayers, Steve Brown, John Rankin, Jason Frazier
Heat 2: Tom Adkins, Dennis Adkins, Sam Dickel, Barry Kitts, Randy Seckman, Paul Midcap, Jay Siglinger, Bobby Moore
Heat 3: Chris Lauer, Denzil Barker Jr., Rusty Blosser, Gary Frazier, Austin Wilson, Scott Crutchfield, Lewis Smarr
Consi: Brown, Crutchfield, John Rankin, J. Frazier, Midcap, Smarr, Moore, DNS Siglinger
Feature: D. Adkins, T. Adkins, Lauer, Marlow, Barker, Jeff Rankin, Wamsley {missed getting the rest of the finish}
AMRA LATE MODELS (31, t op 3 from each heat and consi)
Heat 1: Frankie Roush, Colten Burdette, George Klintowrth, Eric Francis, Jeromy Misel, Vince Toler, Austin Eddy, Chris Parks
Heat 2: Dan Morrison, Ed Shuman, Ron Mayle, Billy Holbert, Steve Bigley, Andy Bond, Darin Roush, Tyler French
Heat 3: Paul Wilmoth, Steve Weigle, Greg Gellner, Tony Roush, Corey Delancey, Delbert Crum III, Robbie Bostic, KC Burddtte
Heat 4: Freddie Carpenter, Robbie Scott, Wayne Hughes, Derek Doll, Donnie Dotson, Larry Bond, Larry Murphy
Consi #1: Holbert, A. Bond, Bigley, Misel, D. Roush, Francis, French, Parks, Toler, DNS Eddy
Consi #2: Doll, Dotson, T. Roush, Delancey, K. Burdette, L. Bond, Bostic, Crum, Murphy
Feature: Wilmoth, Hughes, Scott, Dotson (from 16th), Mayle, Morrison, A. Bond, C. Burdette, Weigle, Shuman, Carpenter, Holbert, Gellner, T. Roush, F. Roush, Klintworth, Bigley, Doll
MALTA AMRA MODIFIEDS (24, 5 from heats, 3 from consi)
Heat 1: Jerrad Willis, Jason Brookover, Andy Bond, Jeremy Blake, Bill Fordyce, Rod Sayre, Chris Stotts, Chad Roush
Heat 2: Jason Brooks, Kevin Rooks, Curt Reck, Frankie Roush, Marc Martin, Ronnie Pickens, Shane Roush, Brad Willis
Heat 3: Tyler Evans, Robbie Evans, Nick Corbitt, Kyle Bond, John Burdette, Brandon Patton, Kevin Dotson
Consi: Sayre, Stotts, Patton, Pickens, S. Roush, Dotson, B. Willis
Feature: R. Evans, Corbitt, T. Evans, Sayre, A. Bond, Brooks, Martin, Patton, Reck, Rooks, Stotts, Brookover, Burdette, Blake, J. Willis, K. Bond, Fordyce, F. Roush
PURE STOCKS (11, all advance)
Heat 1: Dale Giffin Jr., Brandon Francis, Mike Maason, Bob Mason, George Klintworth, Duane Stiers
Heat 2: Matt Maloney, Ted Lescody, Levi Woods, Joe Memel, Joe Misel
Feature: Maloney, Woods, Giffin, Francis, Memel, Misel, Klintworth, Lescody, M. Mason, Stiers, B. Mason
MINERAL WELLS TIRE WRA MINI-WEDGES (16)
Heat 1: Coleman Evans, Zach Carr, Colby Ruddleston, Nathan Drake, Braxton Wilson, Matthew Gibson, Shyan Morris, Ashley Simonton, DNS Toby Wilson
Heat 2: Cole Mayle, Ryan Bigley, Tanner Martin, Seth Lagraff, Kasey Rankin, Gracie Misel, Kalista Barnes, Gavin Martin, DNS Roo Roo Dotson
Feature: Carr, Mayle, Evans, Drake, Dotson, Bigley, Ruddleston, Wilson, T. Martin, Misel, Wilson, Lagraff, Rankin, Barnes, Morris, Gibson, G. Martin, DNS Simonton
Regular 5-division program 6/8/13; OVSCA sprints on 6/15 (special-event G/A pricing will be in effect).

Speak Your Mind

.